Past members

  • Caldwell, Denise 1994
  • Castro, George 1994
  • Ederer, David 1994
  • Tobin, James 1994
  • Tonner, Brian 1994
  • Edelstein, Norman 1994-1995
  • Powers, Linda 1994-1995
  • White, Michael 1994-1995
  • Callcott, Thomas 1994-1996
  • Ade, Harald 1994-1996, 2000-2002
  • Bokor, Jeffrey 1994-1997
  • Berrah, Nora 1994-2001 (chair 2000)
  • Olmstead, Marjorie 1995-1996
  • Samant, Mahesh 1995-1997
  • Rotenberg, Eli 1995-1997, 2002-2004
  • Terminello, Louis 1995-1998
  • Brundle, Richard 1996
  • Suits, Arthur 1996-1997
  • Meyer-Ilse, Werner 1996-1999
  • Larsson, Jorgan Bengt 1997
  • Earnest, Thomas 1997-1999
  • Hitchcock, Adam 1997-1999
  • Jaecks, Duane 1997-1999
  • Kevan, Stephan 1997-2000 (chair 1999)
  • Fadley, Charles 1998-2000
  • Hansen, David 1998-2000
  • Underwood, James 1998-2000
  • Alivisatos, Paul 1999
  • Perera, Rubert 1999-2000
  • Falcone, Roger 1999-2002
  • Johnson, Lewis 2000-2001
  • Ng, Cheuk-Yiu 2000-2001
  • Larabell, Carolyn 2000-2002
  • Covington, Aaron 2001
  • McDermott, Gerry 2001-2003
  • Doudna, Jennifer 2001-2004
  • Lindle, Dennis 2001-2005
  • Bozek, John 2002-2004
  • Canton, Sophie 2002-2004
  • Moewes, Alexander 2002-2004
  • Muramatsu, Yasuji 2002-2005
  • Dessau, Dan 2003-2005
  • Jackson, Keith 2003-2005
  • Mitchell, Gary 2003-2005
  • Denbeaux, Gregory 2003-2006
  • Heske, Clemens 2004-2006 (chair 2007)
  • Westbrook, Ed 2004-2006
  • Ralston, Corie 2004-2006, 2011-2013
  • Guo, Jinghua 2005-2006
  • Hudson, Amanda 2005-2006
  • Van Buuren, Tony 2005-2007
  • Morton, Simon 2006-2008
  • Arenholz, Elke 2006-2008
  • Lanzara, Alessandra 2006-2008
  • Ohldag, Hendrik 2006-2009 (chair 2008)
  • Himpsel, Franz 2007-2009
  • Fischer, Peter 2007-2009
  • Goldberg, Kenneth 2007-2010 (chair 2009)
  • Acremann, Yves 2008-2010
  • Heimann, Phil 2008-2010
  • Sakdinawat, Anne 2008-2010
  • Stolte, Wayne 2008-2010
  • Jacobsen, Chris 2009-2011
  • Takamura, Yayoi 2009-2011
  • Osborn, David 2009-2012 (chair 2010, 2011)
  • Barth, Holly 2010-2011
  • Bluhm, Hendrik 2010-2012
  • Kilcoyne, David 2010-2012
  • Brandy Toner 2010-2013 (chair 2012)
  • Kortright, Jeffrey 2011-2013
  • Snell, Gyorgy 2011-2013
  • Idzerda, Yves 2011-2013
  • Ralston, Corie 2011-2014 (chair 2013)
  • Yuri Suzuki 2012-2014
  • Peter Nico 2012-2015 (chair 2014)
  • Chris Cappa 2012-2015 (chair 2015)
  • Adam Hitchcock 2012-2014
  • Shuh, David 2013-2016 (chair 2016)
  • Classen, Scott 2013-2015
  • Braun, Artur 2013-2015
  • McCarty, Kevin 2013-2015
  • Mahati Chintapali 2013-2014 (student rep)
  • Tanja Cuk 2014-2016
  • Micky Holcomb 2014-2016
  • Andreas Scholl 2014-2016
  • Tyler Troy 2014-2016
  • Brian Collins 2014-2016
  • Monika Blum 2015-2018 (chair 2017)
  • Michael Makowski 2015-2016 (student rep)
  • Will Chueh 2015-2019 (Chair 2018)
  • Allesandro Sepe 2015-2017
  • Fanny Rodalakis 2016-2018 (Chair 2019)
  • Jian Liu 2016
  • Robert Streubel 2016-2018
  • Michael Jacobs 2017-2018 (student rep)
  • Andrew McElrone 2017-2018
  • Christine Beavers 2017-2019
  • Jennifer Ciezak-Jenkins 2017-2019
  • Ethan Crumlin 2017-2019
  • Kelsey Stoerzinger 2017-2019
  • Francesca Toma 2017-2019
  • Ashley Head 2018-2020
  • Jay Nix 2018-2020
  • Emma Anquillare 2019-2020 (student rep)
  • Alex Frano 2018-2020 (Chair 2020)
  • Clemens Heske 2019-2021
  • Johanna Nelson Weker 2019-2021 (Chair 2021)
  • Antoine Wojdyla 2019-2021
  • Stephanie Gilbert-Corder 2020-2022
  • Yingge Du 2020-2022
  • Ming Yi 2020-2022
  • Hope Michelsen 2020-2022
  • Matthijs A. van Spronsen 2020-2022
  • Inna Vishik 2021-2023
  • Eric Meshot 2021-2023
  • Rourav Basak 2021